Czy można zainwestować w fotowoltaikę w niedzielę nie handlową? - Nowoczesna Fotowoltaika

panele słoneczne szczecin

Energetyka słoneczna

Korzystanie ze źródeł energii odnawialnej jest bardzo ważne, ponieważ znacząco zmniejsza eksploatację środowiska naturalnego, w którym część zasobów jest wyczerpywalna. Do źródeł energii odnawialnej można zaliczyć takie sposoby pozyskiwa

Czy można zainwestować w fotowoltaikę w niedzielę nie handlową? - Nowoczesna Fotowoltaika panele słoneczne szczecin
nia energii elektrycznej, które wykorzystują do tego słońce, wiatr, wodę oraz biogaz i biomasę. Energetyka słoneczna, jak łatwo się domyślić, zajmuje się wykorzystywaniem energii pochodzącej z promieniowania słonecznego. Fotowoltaika jest dziedziną z pogranicza nauki i techniki, która umożliwia pozyskiwanie energii elektrycznej z energii pochodzącej z promieniowania świetlnego. Urządzeniami, które umożliwiają konwersję energii słonecznej w prąd elektryczny są panele fotowoltaiczne. Na rynku istnieją odpowiednie firmy oferujące montaż paneli słonecznych, co umożliwia wykorzystywanie energii słonecznej do praktycznych celów, jak na przykład do wytwarzania prądu elektrycznego do użytkowania w obrębie gospodarstwa domowego. Korzystanie z energii odnawialnej jest najlepszym rozwiązaniem dla środowiska.


Energetyka słoneczna w Polsce

Fotowoltaika jest dziedziną nauki, która zajmuje się pozyskiwaniem energii elektrycznej z promieniowania świetlnego za pomocą zjawiska fotowoltaicznego. Polska, jako że posiada umiarkowany klimat, jest krajem, w którym występują różne pory roku o odmiennym stopniu nasłonecznienia. Przez wiele lat panowało mylne przekonanie, że panele fotowoltaiczne nie sprawdzą się przy klimacie jaki występuje w Polsce ze względu na zbyt mały stopień nasłonecznienia. Obecnie jednak, dzięki nowoczesnym technologiom, panele fotowoltaiczne są w stanie produkować energię nawet przy częściowym zachmurzeniu czy zacienieniu. W Polsce zainteresowanie fotowoltaiką bez wątpienia rośnie, zwłaszcza że korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej opłacalne. Sam montaż paneli fotowoltaicznych jest przeprowadzany przez odpowiednią firmę działającą w branży fotowoltaicznej. W wielu polskich miastach istnieją także specjalne dofinansowania do montażu paneli fotowoltaicznych przeznaczonych do użytkowania w ramach gospodarstwa domowego.


Rodzaje paneli słonecznych

Funkcją paneli fotowoltaicznych jest konwersja energii pochodzącej z promieniowania świetlnego w energię elektryczną. Żeby zjawisko przemiany energii słonecznej w prąd elektryczny było możliwe, fotoogniwa muszą być zbudowane z odpowiednich materiałów. Współcześnie stosuje się dwa rodzaje fotoogniw, a nad trzecią generacją są ciągle prowadzone badania. Fotoogniwa pierwszej generacji, zwane inaczej grubowarstwowymi, są wykonane z krzemu. Panele fotowoltaiczne mogą być wykonane z monokryształu krzemu lub z płytek krzemowych. To właśnie ogniwa słoneczne pierwszej generacji są najczęściej wykorzystywane w fotowoltaice i montowane na dachach budynków. Jeśli zaś chodzi o fotoogniwa drugiej generacji, to są one zbudowane z innych materiałów, takich jak krzem amorficzny, miedź oraz selen. Druga generacja ogniw słonecznych jest zwana także cienkowarstwową i jest bardzo elastyczna w swojej budowie. Najbardziej wydajnym rodzajem ogniw słonecznych są bez wątpienia monokrystaliczne panele fotowoltaiczne, które jednocześnie są tymi najdroższymi w produkcji.


Zastosowanie fotowoltaiki w miastach

Panele fotowoltaiczne większości osób kojarzą się z konstrukcjami montowanymi głównie na dachach budynków mieszkalnych. Skojarzenie to jest jak najbardziej słuszne, ponieważ panele fotowoltaiczne są wykorzystywane w domach prywatnych jako dodatkowe źródło energii. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie fotoogniw, ponieważ fotowoltaika znajduje swoje zastosowanie również w przemyśle. Fotoogniwa mogą być używane nie tylko na dachach domów prywatnych i w elektrowniach słonecznych, ale także w przestrzeni miejskiej. W nowoczesnych miastach europejskich coraz częściej można spotkać wykorzystywanie fotowoltaiki do różnych celów. Najprostszym przykładem zastosowania ogniw fotowoltaicznych są stojące lampy i lampki zasilane energią słoneczną. Również w turystyce wykorzystywane są zdobycze technologii fotowoltaicznej w postaci promów turystycznych, które do poruszania się korzystają z paneli fotowoltaicznych. Zwłaszcza w słonecznych miejscach Europy fotoogniwa mogą być z powodzeniem wykorzystywane do zasilania przeróżnych obiektów, takich jak na przykład latarnie.



© 2019 http://nowoczesna-fotowoltaika.galanteria.waw.pl/